Top osobnosti ze světa surfingu

Top osobnosti ze světa surfingu

Kelly Slater (*1972, Florida)

Kelly Slater je v současné době asi nejznámějším profesionálním surfařem světa. Toto tvrzení se opírá o fakt, že Kelly je jediným jedenáctinásobným světovým šampionem a také tento titul získal jako nejmladší (ve 20 letech) a nejstarší (v 39 letech) člověk zároveň. Za své úspěchy si Kelly vysloužil přezdívku ,,Pán vln“.

Kelly ale není pouze sportovcem. Je miláčkem žen, hudebníkem a respektovaným ochráncem životního prostředí. Časopis Sports Illustrated vyhlásil Kellyho ,,nejvíce sexy sportovcem planety“, měl vztahy s kráskami jako jsou Pamela Anderson nebo Cameron Diaz. Kelly o sobě říká, že má velké štěstí:. ,,jezdím zadarmo po světě a lidi mi platí za to, co nejvíc na světě zbožňuju – za surfování“.

Kelly Slater hraje mimo jiné i na kytaru a v 90.letech založil kapelu The Surfers, se kterou vydal album Songs from the Pipe. Název odkazuje k názvu známé pláže Pipeline na Havaji. Zahrál si také s grunge kapelou Pearl Jam, jejíž známý frontman Eddie Vedder je jeho dobrým přítelem. Kelly se přiznal: ,,když nehraju pár hodin denně na kytaru, jsme celý nesvůj“.

,,Pán vln“ se kromě surfování a hudbě věnuje i aktivní a hlasité podpoře životního prostředí. Prostřednictvím organizace Reef Check například chrání kalifornské útesy a podporou Sea Sheperd Conservation Society pomáhá odhalit krutosti páchané na mořských zvířatech.

Kelly Slater si zaslouží obdiv z mnoha důvodů. Jisté ale je, že ,,Pánem vln“ ještě nějakou chvíli zůstane určitě.

John John Florence (*1992, Hawaii)

John J. Florence je v současné době světovou surfařskou jedničkou. V roce 2016 získal titul mistra světa na World Surf League a pro rok 2017 je tak znovu horkým kandidátem na obsazení přední příčky tohoto šampionátu.

John ,,stál“ poprvé na surfařském prkně už jako batole díky své matce – vášnivé surfařce. Sám sjížděl vlny již v pěti letech a první závodní surfařské úspěchy slavil ve 13 letech, kdy se stal nejmladším surfařem, soutěžícím v sérii havajských závodů Vans Triple Crown of Surfing.

Tento nadějný mladý surfař se kromě sportu samotného podílí i na jeho popularizaci skrz filmové plátno. Od roku 2013 se John podílel na vzniku několika filmů se surfařskou tematikou, naposledy v roce 2016 šlo o film Let´s be Frank, který pojednává o známém surfaři Franku Solomonovi.

John John Florence je rozhodně velkou surfařskou nadějí a jednou ze zajímavých osobností současného surfingu.

Stephanie Gilmore (*1988, Austrálie)

Stephanie se stala již šestkrát vítězkou na World Surf League a je tak jednou z nejznámějších profesionálních surfařek současnosti. Její surfařský život začala v 10 letech, kdy si poprvé stoupla na bodyboard. V 17 letech již vyhrávala všechny místní surfařské závody a postupně dostala až ke světovému titulu.

Stephanie se kromě surfování také aktivně věnuje záchraně oceánů a mořských živočichů participací na aktivitách organizace Sea Sheperd Conservation Society. V současnosti je také jednou z předních tváří ROXY Surf Teamu.

Stephanie nejoblíbenější vlna je Greenmount v Austrálii a jejím největším cílem je: ,,nikdy odpadnout od lásky k surfování.“

Bethany Hamilton (*1990, Hawaii)

Bethany se narodila do rodiny surfařů a tak se k prknu dostala v již velmi mladém věku. Už v osmi letech vstoupila do své první surfařské soutěže a tvrdě trénovala, aby se jednou stala profesionální surfařkou.

Zlom v jejím životě nastal, když Bethany bylo třináct let. Jako obyčejně šla se svými kamarády surfovat, lehla si na prkno a čekala na svou vlnu. V jedné chvíli se z vody vynořil žralok tygří a ukousl ji levou paži a kus prkna. Bethany stačila doplavat ke břehu, kde se jí ujmuli přátelé a přivolaní zdravotníci.

Přesně o měsíc později se vrátila k vodě a pokračovala ve svém úsilí stát se úspěšnou surfařkou. Svůj sen si splnila, a i přes svůj handicap vynikala v mnoha místních a později národních soutěžích. Svým postojem a odhodláním si Bethany získala velkou popularitu a přízeň veřejnosti a vydala úspěšnou autobiografii s názvem Soul Surfer.

V současnosti se kromě surfování věnuje i charitativní činnosti v rámci nadace Friends of Bethany, která podporuje ty, jenž prožili traumatickou amputaci. V roce 2013 se Bethany šťastně vdala a od roku 2015 je maminkou malého Tobiase. Bethany Hamilton je v surfařském světě postavou, symbolizující odhodlání a opravdovou lásku k surfování.